Połączyliśmy siły w klubie radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej – Katarzyna Zagajska

Połączyliśmy siły w klubie radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

Podatki, podatki. Niełatwy czas w samorządzie
25 listopada, 2022
Wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w 2023 roku
23 grudnia, 2022

Połączyliśmy siły w klubie radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

Przyjęcie miliardowego budżetu miejskiego i utworzenie klubu radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej to dwie ważne informacje, którymi chciałam się z Państwem podzielić po grudniowej sesji Rady Miejskiej.

„Szanowna Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Panie Prezydencie, Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Dziś oprócz ważnej Sesji Rady Miejskiej odbyło się jeszcze jedno ważne wydarzenie. Ukonstytuował się nowy Klub Radnych, który nosi nazwę Klub Radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. W skład klubu wchodzą: Katarzyna Zagajska, Edward Bober oraz Piotr Chałuda. Zjednoczenie Radnych pod szyldem TPDG to ważny krok, aby jeszcze mocniej i skuteczniej działać na rzecz Dąbrowy Górniczej i jej mieszkańców. Ja osobiście nie kryję radości, że po kilkuletniej przerwie Klub Radnych TPDG wraca do Rady Miejskiej w DG wzmocniony tak doświadczonymi samorządowcami. Jestem przekonany, że ten Klub cechować bedzie: doświadczenie, pracowitość i energia. W imieniu klubu zapraszam koleżanki i kolegów radnych do współpracy. Dziękuję” – oświadczenie takiej treści wygłosił radny Piotr Chałuda, który został jednocześnie przewodniczącym klubu radnych TPDG.

Od siebie dodam jeszcze, że cieszę się, że jako niezrzeszeni dotąd radni postanowiliśmy połączyć siły, doświadczenie i swoją energię, żeby działać na rzecz miasta i mieszkańców. Liczę na nowe pomysły i wzajemne wspieranie się w działaniu. Pół żartem pół serio napiszę jeszcze, że jako członkowie klubu TPDG mamy już za sobą pierwszy wspólny projekt, którym było przyjęcie Agnieszki Pasternak, Przewodniczącej Rady Miejskiej do Komisji Rozwoju i Promocji Miasta, po tym jak Pani Przewodnicząca zgłosiła chęć zaangażowania się w jej pracę. Miałam przyjemność odczytać na sesji uzasadnienie projektu uchwały, a wraz z Piotrem Chałudą i Edwardem Boberem wcześniej go podpisać. To dla nas dobra wróżba na przyszłość.

Wracając do budżetu, warto zwrócić uwagę, że w Dąbrowie Górniczej w 2023 r. miasto zaplanowało dochody na poziomie 1 mld 26,9 mln zł,  a wydatki w wysokości 1 mld 44,9 mln zł. Szczegółowe informacje wraz ze slajdami z prezentacji Marcina Bazylaka, Prezydenta Miasta znajdziecie Państwo na stronie miasta – TUTAJ

Zdajemy sobie wszyscy sprawę z tego, że będzie to budżet trudny w realizacji, szczególnie, że działamy w ostatnich latach w wyjątkowo nieprzewidywalnych warunkach. Mnie jednak osobiście bardzo cieszy, że znalazło się w nim miejsce na realizację inwestycji nie tylko w centrum miasta, gdzie toczy się przebudowa głównej osi drogowej, ale również na rozwój terenów zielonych. W Ujejscu ma być kontynuowane uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. W planach jest remont Szkoły Podstawowej nr 26 w Łośniu, tak przez nas wszystkich wyczekiwany. Remontu doczekać ma się również Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Błędowie. Do tego rondo na skrzyżowaniu z łącznikami dróg S1 i DK94 i przebudowa układu komunikacyjnego w okolicy Zespołu Szkół Sportowych, przedszkola nr 39 i żłobka miejskiego.  Dobra wiadomość także dla osób, które liczą na mieszkanie w ramach TBS, w przyszłym roku ruszyć ma budowa 168 mieszkań przy ul. Kwiatkowskiego. Planowana jest również budowa połączenia ul. Kolejowej z al. Zagłębia Dąbrowskiego, remont ulic Staszica i Ordona i dalsze przygotowanie terenów inwestycyjnych Tucznawa.

Plan jak widać jest ambitny i wszyscy powinniśmy trzymać kciuki, aby na drodze do jego realizacji nie stanęły żadne nieprzewidziane przeszkody, których nam ostatnio nie brakuje.

Polecam także obejrzeć nagranie posiedzenia sesji Rady Miejskiej – TUTAJ

Zanim jednak zabierzemy się do pracy w 2023 roku mamy przed sobą jeszcze mój ulubiony, świąteczny i bardzo rodzinny czas (dziękujemy tradycyjnie zuchom i harcerzom z Dąbrowy Górniczej, którzy jak co roku podzielili się z nami Światełkiem Betlejemskim).

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składam wszystkim (od najmłodszego do najstarszego) mieszkańcom Dąbrowy Górniczej serdeczne życzenia. Spędźmy je wszyscy w radosnych nastrojach, tak jak lubimy najbardziej: przy stole z bliskimi, aktywnie z przyjaciółmi albo po prostu z dobrą książką. Znajdźmy czas na odpoczynek, regenerację i nabranie sił do działania i pracy w nadchodzącym roku. Niech to będzie dobry czas, który pozostawi po sobie tylko najlepsze wspomnienia. Wszystkiego dobrego!

Katarzyna Zagajska