Dąbrowski samorząd kadencji 2018-2023 od razu zabrał się do pracy. Pracowitość i energię jak zwykle pochwalam. Gorzej już niestety ze stylem działania radnych sprzyjających prezydentowi Bazylakowi. Wszystkie składy komisji (od tej zajmującej się powołaniem Młodzieżowej Rady Miasta po tą przyznającą dotacje klubom sportowym czy nagrody zawodnikom) zostały obsadzone wyłącznie przez „przychylnych” radnych. Pamiętam jeszcze czasy, w których były radny Krzysztof Tamborek przypominał, że przyzwoitość nakazuje, aby w komisji decydującej o dotacjach był chociaż jeden opozycyjny radny. Zamiast tego mamy jednego byłego zawodnika i jednego byłego prezesa klubu sportowego, którzy będą decydować o tym, komu przyznać miejskie pieniądze, a komu nie. I nikt w tych towarzyskich powiązaniach problemu nie widzi.
Niektórzy radni przestraszyli się bliskiego kontaktu z mieszkańcem miasta
Kłopot i zagrożenie niektórzy radni widzą w tym, że na sesji rady miejskiej usiadł obok mnie…mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. „Kto to jest? Czemu robi zdjęcia? A co z RODO” – niektórzy samorządowcy widocznie nie przywykli do tak bliskich kontaktów z mieszkańcami miasta i ewidentnie się tego boją.
Przypomniałam więc grzecznie, że wszelkie dokumenty, na których pracujemy są jawne, nie ma się czego bać, a obrady również są jawne i otwarte dla mieszkańców. Przewodnicząca Rady Miejskiej postanowiła jednak pokazać, że to ona rządzi i poprosiła, aby mieszkaniec przesiadł się na część (zwyczajowo) przeznaczoną dla mieszkańców. Dla niewtajemniczonych dodam jeszcze, że tym „stwarzającym zagrożenie” tajemniczym mężczyzną był Michał – członek Stowarzyszenia Razem dla DG.
Jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta było przedłożenie radnym pod głosowanie…podwyżki podatków od nieruchomości i środków transportu. Prezydent Bazylak wycofał się jedynie z podwyżki od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dopytywałam o możliwości nie obejmowania podwyżkami obiektów typu stodoły, zwłaszcza na działkach, na których już nie prowadzi się działalności rolniczej. Bardzo wiele osób zgłaszało mi, że podatek od tych nieruchomości stanowi dla nich nie lada problem. Niestety w bardzo stanowczy i niezbyt miły sposób usłyszałam, że „nie da się”.
Opłaty od posiadania psa nie będzie
Radni „sprzyjający” prezydentowi (w tym ku mojemu zaskoczeniu również radny Piotr Zieliński!) z ogromną chęcią przystąpili również do wprowadzenia podatku dla właścicieli psów. Tę opłatę udało się nam na szczęście zablokować.
Mimo takiej atmosfery pracy, nie oglądam się za siebie i działam, tak jak obiecałam swoim wyborcom. Złożyłam więc już ważne interpelacje, wynikające z programu wyborczego Razem dla DG. Pierwsza z nich dotyczy rozpoczęcia dyskusji o otwarciu na terenie Dąbrowy Górniczej schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wiem, jak ważna to kwestia dla wielu odpowiedzialnych miłośników zwierząt z terenu Dąbrowy Górniczej (i nie tylko). Chciałabym, aby w tej dyskusji uczestniczyli mieszkańcy, ale również stowarzyszenia i fundacje, które zwierzętami opiekują się na co dzień. Liczę, że prezydent Dąbrowy Górniczej odpowiedzialnie podejdzie do tego tematu. Zapowiadał to w swojej kampanii wyborczej.
Kolejny temat wynikający z programu wyborczego i moich nieustannych starań o zwiększenie jawności w samorządzie to interpelacja dotycząca uruchomienia rejestru umów zawieranych przez gminę. Wzorem innych, otwartych samorządów (takich jak choćby Gliwice), na stronie internetowej miasta, powinniśmy mieć zakładkę poświęconą wszystkim umowom zawieranym przez urzędników z zewnętrznymi podmiotami. Każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, z kim współpracuje gmina i jakie ponosimy z tego tytułu koszty.
Kolejny temat (nadal w klimacie jawności i otwartości dąbrowskiego samorządu) to moja interpelacja ws. wysokości premii i nagród, jakie otrzymali dąbrowscy urzędnicy. Uważam, że takie informacje także należą się mieszkańcom.
Pozostając w tym klimacie, winna jestem jeszcze dąbrowianom informację o uchwale, którą podjęliśmy na ostatniej sesji rady miejskiej dot. wynagrodzenia prezydenta Marcina Bazylaka. Otóż zarobki prezydenta Dąbrowy Górniczej wynoszą:
Wynagrodzenie zasadnicze – 5000 zł
Dodatek funkcyjny – 2100 zł
Dodatek specjalny – 2 840 zł.
Z przyjemnych akcentów, z dumą odebrałam statuetkę Przyjaciel Paraspartakiady Śląska i Zagłębia i podziękowania od organizatorów. Za co? Sesja Rady Miejskiej była zaplanowana dokładnie w tym samym momencie, co otwarcie tego niezwykłego wydarzenia. Zastanawiałam się więc, w jaki sposób pogodzić obie sprawy, na szczęście zapytałam przewodniczącej, o możliwość przesunięcia sesji. Z uśmiechem obserwowałam potem dumne zdjęcia pozostałych radnych z Paraspartakiady. Cieszę się, że oni też wybrali się na uroczyste otwarcie 🙂
Katarzyna Zagajska
PS. Zapraszam również na mój fanpage na Facebooku, na którym na bieżąco informuję o swojej aktywności w samorządzie.
Autor fot. głównego zdjęcia Dariusz Nowak