Chcesz zmian w Polsce? W wyborach wspieraj lokalne komitety – Katarzyna Zagajska

Chcesz zmian w Polsce? W wyborach wspieraj lokalne komitety

Polska jest kobietą. Senat zasługuje na więcej kobiet
19 września, 2019
W wyborach do Senatu postaw na rozwój
5 października, 2019

Chcesz zmian w Polsce? W wyborach wspieraj lokalne komitety

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem losowań. Poznaliśmy wyniki losowań składów obwodowych komisji wyborczych, a także przydzielono zainteresowanym komitetom wyborczym, bezpłatne pasma reklamowe w TVP Katowice. W obu przypadkach naszła mnie, zresztą nie po raz pierwszy, smutna refleksja. W Polsce faworyzuje się duże ugrupowania i komitety. Wciąż zresztą wielu z Was dziwi się, że można startować nie z partyjnego, ale własnego, społecznego komitetu wyborczego. Zdaję sobie sprawę, że to wina tego co widzimy w telewizji, czy słyszymy w radio. Tam obecni są politycy z partii, w dodatku dużych partii. Co ciekawe Polacy głosują na partie, wybierają wyłącznie znanych polityków do parlamentu, a sami do partii nie należą (istnieją statystki, które mówią, że jedynie 2% Polaków należy do partii politycznej!). Mimo to faworyzujemy, wybieramy, a potem…narzekamy.

Wracając do losowań. W TVP Katowice komitety, które zarejestrowały kandydatów wyłącznie do Senatu otrzymały prawo do emisji spotów wyborczych o długości 0:35 sekund. Dla porównania pierwszy z brzegu spot wyborczy Prawa i Sprawiedliwości ma ponad 8 minut.  Rozumiem oczywiście zasadę proporcjonalności, nie mniej jednak warto zwrócić uwagę, z czym mierzą się w kampanii wyborczej małe komitety i społeczni kandydaci.

Jednak największe zaskoczenie i ogromne zdziwienie wzbudziło we losowanie składów i członków obwodowych komisji wyborczych. Wiele osób, które zgłosiliśmy jako członków komisji, przepadła w losowaniu, za to bez problemu znajdziecie Państwo w składach obwodowych komisji wyborczych (np. w Dąbrowie Górniczej członków zgłoszonych np. przez komitet Wspólnie dla Częstochowy, czy Komitet Zawiedzionych Emerytów i co ciekawe widzimy tam całkiem znajome nazwiska, które z pewnością na co dzień nie działają w tych organizacjach.

Z przykrością odnotowałam wspólnie z przedstawicielami mojego Komitetu wyniki losowań w obwodach, do których je zgłosiliśmy. Pewnie wszystko zgodnie z prawem i procedurą, pytanie tylko, czy prawo i procedury działają sprawiedliwie. Czas to zmienić! Wspierajcie lokalne, bezpartyjne komitety.

Proszę o głos w wyborach do Senatu 13 października.

Katarzyna Zagajska

PS.
Tu dla przykładu znajdziecie szczegółową listę członków obwodowych komisji wyborczych w Dąbrowie Górniczej.