Dobre wiadomości: dopłaty do wody i szansa dla DK Ząbkowice – Katarzyna Zagajska

Dobre wiadomości: dopłaty do wody i szansa dla DK Ząbkowice

Idzie wiosna. Czekamy też na powrót lepszych i bezpiecznych czasów
28 marca, 2021
Wotum zaufania dla prezydenta. Pandemia nie zatrzymała Dąbrowy Górniczej
20 maja, 2021

Dobre wiadomości: dopłaty do wody i szansa dla DK Ząbkowice

W zalewie niezbyt dobrych informacji o tym, co się dzieje wokół nas, postanowiłam iść pod prąd 🙂 Jeszcze przed majówką, z przyjemnością informuję mieszkańców, że na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej podjęliśmy uchwałę w sprawie dopłat do wody.

Najpierw jednak ważna informacja: od 5 maja wchodzą w życie nowe taryfy za wodę Dąbrowskich Wodociągów, które zatwierdziły Wody Polskie. Tradycyjnie już w Dąbrowie Górniczej, aby nieco złagodzić obciążenie dla domowych budżetów zabezpieczyliśmy środki na dopłaty. W tym roku to kwota ponad 12,8 mln zł. Wysokość dopłaty wynosi konkretnie 0,83 zł za wodę i 3,38 zł za odprowadzenie ścieków (obydwie stawki to kwoty brutto liczone do 1 metra sześciennego).

Tu można obejrzeć sesję Rady Miejskiej:

Wiadomość dobra, choć przyznam, że zaniepokoiła mnie nieco sytuacja, że w zeszłym roku w budżecie kwota na dopłatę wynosiła 15,6 mln zł.

Dopytywałam więc Patryka Kuziora, naczelnika Wydziału Nadzoru i Kontroli, czy zabezpieczona w tym roku kwota jest wystarczająca. Okazuje się, że miasto spodziewa się, że konieczne będzie łącznie ok. 14-14,5 mln zł, ale pan naczelnik zapewniał nas, że podobnie jak w poprzednich latach, kwoty przeznaczone na dopłaty prawdopodobnie będą ulegały zmianie, w zależności od zużycia wody i ilości odprowadzonych ścieków. To oznacza, że w razie potrzeby będziemy zabezpieczać dodatkowe środki na dopłaty.

Aktualnie, z uwagi na epidemię, zużycie wody jest wyższe w domach niż zakładach pracy czy instytucjach, takich jak choćby szkoły (prawdopodobnie więcej i tak uda się zaoszczędzić pieniądze na wodę). Zobaczymy, jak będzie. Póki co możemy odetchnąć z ulgą, że w tym roku dopłaty także mamy zapewnione.

Z dobrych informacji, które mnie osobiście napawają nie tylko radością, ale i satysfakcją, bo walczę o sprawę już od wielu lat: w końcu widzę na horyzoncie szansę na poprawę stanu elewacji Domu Kultury Ząbkowice. To ważne, bo wkrótce (za 3 lata) będziemy świętować jubileusz 70-lecia powstania tej ważnej i cenionej przez mieszkańców instytucji.
Tu moja ostatnia interpelacja w tym temacie.

Interpelacja dot. dzielnicy Ząbkowice Dom Kultury

Zgodnie z odpowiedzią pani prezydent Bożeny Borowiec miasto analizuje możliwość pozyskania środków zewnętrznych na remont elewacji i termomodernizację, a co więcej urzędnicy prowadzą analizę, które prace w zakresie elewacji są niezbędne do wykonania. Potem przyjdzie kolej na kosztorys. Mam nadzieję, że odpowiedź, którą otrzymałam nie tylko mnie napawa optymizmem i nadzieją, że w końcu uda nam się doprowadzić do remontu elewacji. Obyśmy jubileusz Domu Kultury Ząbkowice świętowali w odnowionym, pięknym budynku. Tego nam wszystkim życzę.
Skąd ten optymizm? Przyglądam się pracom modernizacyjnym, choćby w przedszkolach, o które też zabiegałam. Widzę, że nas dąbrowian, w upiększaniu i rozwijaniu miasta nie zatrzyma nawet pandemia.


Życzę wszystkim spokojnej majówki, a przede wszystkim dużo zdrowia.

Spotkajmy się już w końcu w „normalnych” czasach 🙂
Katarzyna Zagajska