Sesja dopiero w przyszłym tygodniu, a spraw, które dotykają mieszkańców jest obecnie tyle, że postanowiłam poświęcić im dwa artykuły na blogu. W jednym z pewnością nie wszystko, by się zmieściło.
Tematem z pewnością najgorętszym, którym żyją dąbrowianie, są rządowe plany budowy kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak się okazało, na planach, które przekazano do konsultacji samorządom, roi się od dziwnych propozycji poprowadzenia linii kolejowej. Część z nich biegłaby pod oknami mieszkańców, a część domów i budynków trzeba by było wyburzyć.
Nic więc dziwnego, że mieszkańcy domagają się wyjaśnień i od nas samorządowców i od władz centralnych. Na tym etapie, jedyne co możemy, to zachęcać, aby aktywnie uczestniczyć w konsultacjach i do 10 marca złożyć swój głos w ramach konsultacji społecznych.
Miasto przygotowało nawet zestaw pomocy, które z pewnością ułatwią uczestnictwo w konsultacjach:
Informacje o proponowanych przebiegach tras w rejonie Dąbrowy Górniczej, a także mapy dostępne są na stronie: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k07
Zachęcamy do przesyłania swoich uwag, wniosków i obaw za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl
Można wysłać je również na adres konsultacje.cpk@cpk.pl
Termin mija 10 marca. Wypełniając formularz konsultacyjny należy wskazać ciąg nr 7, linia kolejowa 111 i 113, arkusz 1 i 2 dla Błędowa, Łaz Błędowskich i Kuźniczki lub arkusz 2 dla śródmieścia.
Poniżej do pobrania propozycje pism dotyczących okolic Błędowa i Kuźniczki Nowej, a także Redenu i Staszica, które można samodzielnie wydrukować, podpisać i do 9 marca do godz.10 złożyć w Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Wyspiańskiego 1), w Urzędzie Miejskim (ul. Graniczna 21), a także w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6a). Pisma te zostaną przesłane do władz należącej do skarbu państwa spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Błędów i Kuźniczka Nowa
Reden i Staszic
Więcej informacji tu: https://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/dabrowianie-przeciwko-torom-przecinajacym-miasto/
Niemal wszyscy radni podpisali się pod projektem uchwały sprzeciwiającej się tej inwestycji, która może dosłownie poszatkować torami nasze miasto. Rozumiemy, że są to dopiero konsultacje (choć forma ich przeprowadzenia pozostawiała wiele do życzenia) i że propozycje, które są dziś przedstawiane na mapach, wcale nie muszą stać się rzeczywistością, ale pamiętajmy, że jeśli nie wyrazimy sprzeciwu, autorzy koncepcji uznają, że nie mieliśmy nic przeciwko ich propozycjom.
Druga ważna dla mnie sprawa to temat przedszkola nr 39. To placówka, sąsiadująca z SP 3. W przedszkolu latem ma rozpocząć się tam termomodernizacja i w związku z tym konieczne były przenosiny do tymczasowej siedziby. Okazało się, że będzie to budynek III LO na Gołonogu. Rodzice martwią się koniecznością dowozu dzieci, transportem i dezorganizacją na czas inwestycji.
W imieniu rodziców, którzy się do mnie zgłosili, złożyłam interpelację, pytając o najważniejsze dla nich kwestie. Okazuje się, że nie ma takiej możliwości, aby tymczasową siedzibą była najbliższa „sąsiadka”, czyli SP nr 3. Nie jest bowiem przystosowana do takiej sytuacji, a pobliski Zespół Szkół Sportowych nie pomieści wszystkich oddziałów PM nr 39. Całkowicie sytuacja się wyklaruje, gdy zakończy się nabór do przedszkoli i miasto będzie wiedziało, ilu jest chętnych do przedszkola nr 39.
Całość korespondencji w tej sprawie TUTAJ: http://katarzynazagajska.pl/portfolio-item/interpelacja-dot-przedszkola-nr-39-w-dabrowie-gorniczej/
Pozostając w temacie oświaty i niezwykle ważnych kwestii ekologii oraz zagrożenia smogiem. Chciałam przypomnieć, że jako gmina powinniśmy dawać przykład mieszkańcom, że przejście na ekologiczne paliwa jest priorytetem. Dopłacamy, deklarujemy, lubimy o tym mówić, chwalimy się dronami, które kontrolują, co wylatuje z prywatnych kominów, a tymczasem…w Szkole Podstawowej nr 35 w Trzebiesławicach wciąż pali się węglem.
Temat poruszałam już wielokrotnie, zresztą nie tylko ja. Mam nadzieję, że uczniowie, grono pedagogiczne i okoliczni mieszkańcy, którzy również mają prawo do czystego powietrza w końcu doczekają szczęśliwego finału tej sprawy.
Nie wyobrażam sobie, aby remont wraz termomodernizacją miał wydarzyć się później niż na 100-lecie szkoły, które przypada w 2026 roku.
Panie Prezydencie wielokrotnie deklarował Pan, jak ważna jest dla Pana walka ze smogiem, a tymczasem miasto, którym Pan kieruje także jest trucicielem!
Link pierwszy z brzegu: https://www.radioem.pl/doc/5359530.Marcin-Bazylak-Smog-pochodzi-od-wegla
Tu jeszcze dla przypomnienia: Program Niskiej Emisji dla Dąbrowy Górniczej.
Na gorąco dopiszę jeszcze jeden – niezwykle ważny temat.
Wspólnie z mieszkańcami dzielnicy Łosień interweniowałam w sprawie budowy stacji bazowej telefonii komórkowej tj.stalowej wieży kratowej typu BOT E3/66 o łącznej wysokość 67,45 m n.p.m.
W odpowiedzi dowiedziałam się, że inwestor wycofał wniosek. Radość była bardzo krótka. Szybko okazało się, że tuż obok przedszkola „Tęczowa Kraina” w Strzemieszycach Małych już wylano fundamenty pod podobną inwestycję. Prezydent wydał pozwolenie na budowę. Wielka szkoda, że w odpowiedzi na interpelację, zabrakło miejsca na takie informacje, choć wyraźnie pytałam, czy maszty mają powstać w innej dzielnicy. Przemilczano to pytanie. Informacji potwierdzających wieści od zaniepokojonych mieszkańców znalazłam więc sobie sama. Panie prezydencie to tematy szczególnie ważne i szczególnie wrażliwe dla naszych mieszkańców. Bardzo proszę o precyzyjniejsze informacje na przyszłość.
Będę Państwa na bieżąco informować o przebiegu opisanych tu spraw.
Z poważaniem
Katarzyna Zagajska