Tyle się dzieje. Strategia miasta, Nemo Wodny Świat, MZUM.PL i Fabryka Pełna Życia – Katarzyna Zagajska

Tyle się dzieje. Strategia miasta, Nemo Wodny Świat, MZUM.PL i Fabryka Pełna Życia

Wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w 2023 roku
23 grudnia, 2022

Tyle się dzieje. Strategia miasta, Nemo Wodny Świat, MZUM.PL i Fabryka Pełna Życia

Sporo ciekawych i ważnych dla mieszkańców rzeczy dzieje się ostatnio w Dąbrowie Górniczej. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęliśmy nową strategię rozwoju miasta do 2030 roku. Zapadła decyzja o dokapitalizowaniu spółki Nemo Wodny Świat i zrobiliśmy kolejny krok w kierunku „wchłonięcia” spółki MZUM.PL przez Fabrykę Pełną Życia.

Jak to ujęła Ewa Fudali-Bondel, Pełnomocniczka Prezydenta prace nad strategią Dąbrowy Górniczej toczyły się w modelu partycypacyjno-eksperckim. To znaczy, że rozmawiano z mieszkańcami, realizowano ankiety, pytano o potrzeby, a jednocześnie powołano zespoły tematyczne, złożone z ekspertów różnych obszarów, którzy dzieli się pomysłami i doświadczeniami, formułując konkretne kierunki myślenia o Dąbrowie Górniczej w perspektywie do 2030 roku.

W efekcie powstał bardzo ciekawy dokument, z wieloma danymi (liczba studentów, perspektywy demograficzne, rozwój rynku pracy itp.), który warto znać.
LINK DO CAŁEGO DOKUMENTU – STRATEGIA 
i artykuł na stronie miasta

Polecam wszystkim dociekliwym i zainteresowanym miastem mieszkańcom. Ja pozwolę sobie tu zaprezentować początek dokumentu, który dobrze pokazuje, w którą stronę zmierzamy jako Dąbrowa Górnicza:

Myślę, że warto przyglądać się także zmianom w spółce Nemo Wodny Świat. Wyraziliśmy jako radni zgodę na dokapitalizowanie spółki na kwotę 2,2 mln zł. Cel prezesa Nemo jest jasno sprecyzowany – finanse idą na inwestycje, które pozwolą osiągnąć spółce niezależność energetyczną, czyli głównie własną stację trafo, fotowoltaikę i systemu kogeneracji. Jak wyliczył prezydent Marcin Bazylak, dziś koszty mediów pochłaniają 20 proc. budżetu aquaparku. Jest więc nadzieja, że wkrótce nie będziemy musieli dopłacać do parku wodnego. Przy okazji słowo komentarza: w „Nemo” widać sporo pozytywnych zmian, energię do podejmowania racjonalnych decyzji i inwestycji. Przyglądam się więc im z dużą nadzieją. Poniżej fragment prezentacji, podczas której omówiono najważniejsze inwestycje.

Miasto dalej realizuje procedurę połączenia spółek Fabryka Pełna Życia i MZUM.PL  i podjęło decyzję, że potrzebne jest dokapitalizowanie FPŻ kwotą 3 mln zł. Urzędnicy uspokajają, że pieniądze nie będą pochodzić z bieżącego budżetu miasta, ale mają zostać pozyskane ze sprzedaży terenu i budynku dawnej szkoły specjalnej przy ul. Konopnickiej. Mam nadzieję, że ten kierunek działań przyniesie oczekiwane efekty i wkrótce będziemy mogli cieszyć się tętniącym życiem centrum miasta z ofertą kulturalną, biznesową i społeczną.

Przy okazji przypomnę może, że w tym tygodniu miała miejsce premiera niezwykłego filmu „Defum. Fabryka Pełna Wspomnień”. Można go już obejrzeć na YouTube. Polecam serdecznie każdemu, kto interesuje się historią miasta, ma związki (rodzinne, sentymentalne, czy zawodowe) z Defum.

Wrażeniami z premierowego pokazu i historią niezwykłego mieszkańca, którego poznałam podczas tego wydarzenia w Pałacu Kultury Zagłębia podzieliłam się na Facebooku:

Obiecałam też, że gdy tylko pojawi się link do filmu, podzielę się z Państwem – o to onFILM FABRYKA PEŁNA WSPOMNIEŃ

Projekt zrealizowała m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, korzystając więc z okazji polecam Państwu przyglądanie się, jak zmienia się ta instytucja. Niedawno otwarto Czytelnię Regionalną – myślę, że to nie lada gratka dla każdego miłośnika lokalnej historii, a wiem, że całkiem ich w Dąbrowie Górniczej sporo – TU ZDJĘCIA Z OTWARCIA I SZCZEGÓŁY

Jak widać nowości i pomysłów w Dąbrowie Górniczej nie brakuje. Widać też, że po wielu miesiącach zamknięcia, każdy z nas ma nową energię do działania i z chęcią dzieli się nią z innymi. Wspomnieć należy chociażby zbliżający się koncert charytatywny w Szkole Podstawowej nr 29, który już niebawem. Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało!

Z „twardych” projektów cieszą szczególnie inwestycje w szkołę w Łęknicach i prace kanalizacyjne w Ujejscu. Wiem, jak każdy z nas liczył na ich realizację. Wkrótce ruszyć powinny także inwestycje w szkole w Łośniu.

Z ciekawostek dotyczących codziennej pracy Rady Miejskiej warto jeszcze wspomnieć, że po raz kolejny wspólnie z radną Krystyną Stępień zostałyśmy powołane do komisji oceniającej stypendia sportowe. To dla mnie ważne i szczególnie cenne. Cieszę się, że mogę poznać szczegóły i osiągnięcia wszystkich tych młodych, niezwykłych ludzi oraz cieszyć się razem z nimi, gdy na sali sesyjnej odbierają swoje wyróżnienia. Trzymam kciuki za wszystkich razem i każdego z osobna! Warto zaznaczyć, że jako miasto wyróżniamy się i sprawnym systemem przyznawania stypendiów i sporymi nakładami, którymi wspieramy młode talenty. To jedna z kluczowych inwestycji w naszym mieście, choć może na co dzień jej nie widać, ale z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Katarzyna Zagajska